Flint Tønsberg Håndball G16

Flint Tønsberg Håndball G16

Lagnamn Flint Tønsberg Håndball
Tröjfärger Vit / Svart / Svart
Åldersklass Girls 16
Grupp Grupp 1
Land Norge
 
 

10 matcher spelade

Mål


Om Flint Tønsberg Håndball

Flint Tønsberg Håndball var en av 103 klubbar från Norge som hade lag som spelade under Partille Cup 2019. De deltog med ett lag i Girls 16.

Förutom Flint Tønsberg Håndball spelade också 124 andra lag från 17 olika länder i Girls 16. De var uppdelade i 22 olika grupper, varav Flint Tønsberg Håndball började i Grupp 1 tillsammans med Waasmunster DHC, Norrfjärdens IF, Bossmo & Ytteren IL, Önnereds HK 1 och Club Handbol Cardedeu.

Flint Tønsberg Håndball tog sig vidare till A-Play-off efter att ha hamnat på 1:a plats i Grupp 1. Därefter tog de sig till Semifinal, men förlorade den mot Herning Ikast Håndbold med 2-4. I finalen slog Herning Ikast Håndbold IK Sävehof 1 och vann därmed hela A-Play-off i Girls 16.

Flint Tønsberg Håndball deltog även i Girls 15 under Partille Cup 2018. Då tog de sig till Semifinal i A-Play-off, men förlorade den mot Bording KFUM med 13-15.

Flint Tønsberg Håndball kommer från TØNSBERG som ligger ungefär 200 km från Göteborg, där Partille Cup spelas. Från området kring TØNSBERG kommer också 11 andra klubbar (Bl.a: Strömm IL, Son HK, Tindlund IF, Kråkeröy IL, Falk Håndball, Teie IF, Sarpsborg IL, Tönsbergs Turn, Urädd Håndball och Sandar/HG Gokstad) som kommer att delta i Partille Cup 2019.

Lägg in på er sida

Kopiera denna HTML-kod till er sida:
Bredd: pixlar

Hälsningar till Flint Tønsberg Håndball

Matcher

Grupp 1

    Lag P W D L F A +/-  Pts  
Lagen är sorterade efter:
  1. Poäng
  2. Poäng (inbördes möten)
  3. Målskillnad (inbördes möten)
  4. Gjorda mål (inbördes möten)
  5. Lottning
1. Flint Tønsberg Håndball 5 5 0 0 99 34 (65) 10
2. Önnereds HK 1 5 4 0 1 100 39 (61) 8
3. Bossmo & Ytteren IL 5 3 0 2 57 61 (-4) 6
4. Norrfjärdens IF 5 2 0 3 45 55 (-10) 4
5. Waasmunster DHC 5 1 0 4 43 79 (-36) 2
6. Club Handbol Cardedeu 5 0 0 5 29 105 (-76) 0
P = Played, W = Won, D = Draw, L = Lost,
F = Goals for, A = Goals against, +/- = Goal difference, Pts = Points

tisdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Flint Tønsberg Håndball - Önnereds HK 1 16 - 12 12:35 Ruddalen 8 G16 Grp 1   02011107

onsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Norrfjärdens IF - Flint Tønsberg Håndball 5 - 17 08:30 Ruddalen 10 G16 Grp 1   03011300
Club Handbol Cardedeu - Flint Tønsberg Håndball 5 - 28 10:15 Ruddalen 9 G16 Grp 1   03011203

torsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Flint Tønsberg Håndball - Waasmunster DHC 23 - 9 08:30 Ruddalen 11 G16 Grp 1   04011400
Flint Tønsberg Håndball - Bossmo & Ytteren IL 15 - 3 10:15 Ruddalen 11 G16 Grp 1   04011403

fredag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Flint Tønsberg Håndball - Önnereds HK 2 16 - 8 10:00 Heden 10 G16 A-Play-off 1/32 Final   05001302
Flint Tønsberg Håndball - Stabaek IF 1 11 - 10 15:10 Heden 11 G16 A-Play-off 1/16 Final   05001410
Flint Tønsberg Håndball - Lugi HF 2 12 - 7 17:30 Kviberg 6 G16 A-Play-off 1/8 Final   05003913

lördag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Naerbö IL - Flint Tønsberg Håndball 10 - 14 09:50 Heden 11 G16 A-Play-off 1/4 Final   06001402
Herning Ikast Håndbold - Flint Tønsberg Håndball 4 - 2 11:50 Heden 12 G16 A-Play-off Semifinal   06001505
GB Glace

GB Glace

Team Sportia

Team Sportia

Liseberg

Liseberg

Hummel

Hummel

Toyota

Toyota

Göteborg

Göteborg

Partners