Önnereds HK B18 2

Önnereds HK B18 2

Lagnamn Önnereds HK 2
Tröjfärger Grön / Vit / Svart
Åldersklass Boys 18
Grupp Grupp 2
Land Sverige
 
 

6 matcher spelade

Mål


Om Önnereds HK 2

Förutom de två Önnereds-lagen spelade också 73 andra lag från 14 olika länder i Boys 18. De var uppdelade i 12 olika grupper, varav Önnereds HK 2 började i Grupp 2 tillsammans med IK Baltichov, Baekkelaget SK 2, AGF Håndbold 2, MTV Dänischenhagen och Elita Buggenhout.

Önnereds HK 2 tog sig vidare till A-Play-off efter att ha hamnat på 1:a plats i Grupp 2. Därefter tog de sig till 1/16 Final, men förlorade den mot LIF Lindesberg med 11-20. I finalen slog Skanderborg HB Enköpings HF och vann därmed hela A-Play-off i Boys 18.

Önnereds HK deltog även i Boys 18 under Partille Cup 2018. Då tog de sig till 1/8 Final i A-Play-off, men förlorade den mot Lugi HF 1 med 15-27.

Lägg in på er sida

Kopiera denna HTML-kod till er sida:
Bredd: pixlar

Hälsningar till Önnereds HK

Matcher

Grupp 2

    Lag P W D L F A +/-  Pts  
Lagen är sorterade efter:
  1. Poäng
  2. Poäng (inbördes möten)
  3. Målskillnad (inbördes möten)
  4. Gjorda mål (inbördes möten)
  5. Lottning
1. Önnereds HK 2 5 5 0 0 92 55 (37) 10
2. Baekkelaget SK 2 5 3 0 2 84 68 (16) 6
3. IK Baltichov 5 3 0 2 54 55 (-1) 6
4. AGF Håndbold 2 5 3 0 2 72 67 (5) 6
5. MTV Dänischenhagen 5 1 0 4 64 82 (-18) 2
6. Elita Buggenhout 5 0 0 5 55 94 (-39) 0
P = Played, W = Won, D = Draw, L = Lost,
F = Goals for, A = Goals against, +/- = Goal difference, Pts = Points

tisdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
AGF Håndbold 2 - Önnereds HK 2 10 - 16 09:05 Ruddalen 10 B18 Grp 2   02011301
Önnereds HK 2 - MTV Dänischenhagen 21 - 9 11:25 Ruddalen 10 B18 Grp 2   02011305

onsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Önnereds HK 2 - Elita Buggenhout 19 - 11 09:40 Ruddalen 10 B18 Grp 2   03011302
Baekkelaget SK 2 - Önnereds HK 2 17 - 22 12:00 Ruddalen 9 B18 Grp 2   03011206

torsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
IK Baltichov - Önnereds HK 2 8 - 14 17:25 Ruddalen 9 B18 Grp 2   04011215

fredag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Önnereds HK 2 - LIF Lindesberg 11 - 20 09:15 Heden 2 B18 A-Play-off 1/16 Final   05000201
GB Glace

GB Glace

Team Sportia

Team Sportia

Liseberg

Liseberg

Hummel

Hummel

Toyota

Toyota

Göteborg

Göteborg

Partners