Eslövs IK G18

Eslövs IK G18

Lagnamn Eslövs IK
Tröjfärger Svart / Vit / Svart
Åldersklass Girls 18
Grupp Grupp 1
Land Sverige
 
 

9 matcher spelade

Mål


Om Eslövs IK

Eslövs IK var en av 91 klubbar från Sverige som hade lag som spelade under Partille Cup 2019. De deltog med ett lag i Girls 18.

Förutom Eslövs IK spelade också 69 andra lag från 12 olika länder i Girls 18. De var uppdelade i 11 olika grupper, varav Eslövs IK började i Grupp 1 tillsammans med Eidsvold Turn, BG Copenhagen, Sund SK, HBC Evergem, IF Hellton och HF Flensburg-Munkbrarup.

Eslövs IK tog sig vidare till A-Play-off efter att ha hamnat på 2:a plats i Grupp 1. Därefter tog de sig till 1/4 Final, men förlorade den mot IK Sävehof 1 med 8-16. I finalen slog IK Sävehof 2 Skanderborg HB och vann därmed hela A-Play-off i Girls 18.

Eslövs IK deltog även i Girls 18 under Partille Cup 2018. Då tog de sig till 1/4 Final i B-Play-off, men förlorade den mot TV Cloppenburg med 15-16.

Eslövs kommer från Eslöv som ligger ungefär 220 km från Göteborg, där Partille Cup spelas. Från området kring Eslöv kommer också 7 andra klubbar (Lugi HF, KFUM Lundagård, Kävlinge HK, H43 Lund, Tollarps IF, HK Ankaret och Lödde Vikings HK) som kommer att delta i Partille Cup 2019.

Lägg in på er sida

Kopiera denna HTML-kod till er sida:
Bredd: pixlar

Hälsningar till Eslövs IK

Matcher

Grupp 1

    Lag P W D L F A +/-  Pts  
Lagen är sorterade efter:
  1. Poäng
  2. Poäng (inbördes möten)
  3. Målskillnad (inbördes möten)
  4. Gjorda mål (inbördes möten)
  5. Lottning
1. BG Copenhagen 6 6 0 0 113 52 (61) 12
2. Eslövs IK 6 5 0 1 111 53 (58) 10
3. IF Hellton 6 4 0 2 85 68 (17) 8
4. Eidsvold Turn 6 2 1 3 71 74 (-3) 5
5. HF Flensburg-Munkbrarup 6 2 1 3 67 88 (-21) 5
6. HBC Evergem 6 1 0 5 57 107 (-50) 2
7. Sund SK 6 0 0 6 52 114 (-62) 0
P = Played, W = Won, D = Draw, L = Lost,
F = Goals for, A = Goals against, +/- = Goal difference, Pts = Points

tisdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Eslövs IK - IF Hellton 15 - 7 12:35 Ruddalen 9 G18 Grp 1   02011207
HBC Evergem - Eslövs IK 7 - 22 14:50 Ruddalen 10 G18 Grp 1   02011309

onsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
HF Flensburg-Munkbrarup - Eslövs IK 6 - 21 09:40 Ruddalen 11 G18 Grp 1   03011402
Eidsvold Turn - Eslövs IK 8 - 17 12:35 Ruddalen 10 G18 Grp 1   03011306

torsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Eslövs IK - BG Copenhagen 10 - 15 12:35 Ruddalen 10 G18 Grp 1   04011307
Eslövs IK - Sund SK 26 - 10 15:05 Ruddalen 10 G18 Grp 1   04011311

fredag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Eslövs IK - Vorup FB 20 - 14 13:50 Heden 10 G18 A-Play-off 1/16 Final   05001308
Eslövs IK - OV Helsingborg 13 - 8 16:30 Heden 10 G18 A-Play-off 1/8 Final   05001312

lördag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Eslövs IK - IK Sävehof 1 8 - 16 08:30 Heden 17 G18 A-Play-off 1/4 Final   06002000
GB Glace

GB Glace

Team Sportia

Team Sportia

Liseberg

Liseberg

Hummel

Hummel

Toyota

Toyota

Göteborg

Göteborg

Partners