Strömsgodset IF G16 1

Strömsgodset IF G16 1

Lagnamn Strömsgodset IF 1
Tröjfärger Blå / Blå
Åldersklass Girls 16
Grupp Grupp 19
Land Norge
 
 

8 matcher spelade

Mål


Om Strömsgodset IF 1

Strömsgodset IF var en av 103 klubbar från Norge som hade lag som spelade under Partille Cup 2019. De deltog med ett lag i Girls 16.

Förutom Strömsgodset IF spelade också 124 andra lag från 17 olika länder i Girls 16. De var uppdelade i 22 olika grupper, varav Strömsgodset IF 1 började i Grupp 19 tillsammans med Vinding SF, Valder IL, HV Quintus, RP IF 1 och Mölndals HF.

Strömsgodset IF 1 tog sig vidare till B-Play-off efter att ha hamnat på 4:e plats i Grupp 19. Därefter tog de sig till 1/8 Final, men förlorade den mot SV 64 Zweibrücken med 10-11. I finalen slog Rødekro-Aabenraa Håndbold Lidingö SK och vann därmed hela B-Play-off i Girls 16.

Strömsgodset IF deltog även i Girls 15 under Partille Cup 2018. Då tog de sig till 1/32 Final i A-Play-off, men förlorade den mot Sarpsborg IL 1 med 10-16.

Strömsgodset kommer från DRAMMEN som ligger ungefär 250 km från Göteborg, där Partille Cup spelas. Från området kring DRAMMEN kommer också 22 andra klubbar (Bl.a: Ås IL, Strömm IL, Ski IL, Son HK, Lilleström HK, Nordstrand IF, Bygdö Monolitten IL, Reistad IL, Nesodden HK och Ullern IF) som kommer att delta i Partille Cup 2019.

Lägg in på er sida

Kopiera denna HTML-kod till er sida:
Bredd: pixlar

Hälsningar till Strömsgodset IF

Matcher

Grupp 19

    Lag P W D L F A +/-  Pts  
Lagen är sorterade efter:
  1. Poäng
  2. Poäng (inbördes möten)
  3. Målskillnad (inbördes möten)
  4. Gjorda mål (inbördes möten)
  5. Lottning
1. HV Quintus 5 4 1 0 76 56 (20) 9
2. RP IF 1 5 3 1 1 58 51 (7) 7
3. Valder IL 5 3 0 2 73 54 (19) 6
4. Strömsgodset IF 1 5 1 3 1 46 50 (-4) 5
5. Vinding SF 5 1 0 4 54 59 (-5) 2
6. Mölndals HF 5 0 1 4 38 75 (-37) 1
P = Played, W = Won, D = Draw, L = Lost,
F = Goals for, A = Goals against, +/- = Goal difference, Pts = Points

tisdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Strömsgodset IF 1 - Mölndals HF 7 - 7 09:40 Heden 10 G16 Grp 19   02001302

onsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
RP IF 1 - Strömsgodset IF 1 8 - 8 15:30 Heden 18 G16 Grp 19   03002111
HV Quintus - Strömsgodset IF 1 9 - 9 17:15 Heden 17 G16 Grp 19   03002013

torsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Strömsgodset IF 1 - Vinding SF 9 - 7 11:25 Heden 1 G16 Grp 19   04008705
Strömsgodset IF 1 - Valder IL 13 - 19 13:10 Heden 16 G16 Grp 19   04001907

fredag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Strömsgodset IF 1 - Grue IL 13 - 7 11:20 Heden 15 G16 B-Play-off 1/32 Final   05001804
Aurland IL - Strömsgodset IF 1 5 - 12 14:45 Heden 1 G16 B-Play-off 1/16 Final   05008709
SV 64 Zweibrücken - Strömsgodset IF 1 11 - 10 18:15 Härlanda Park 9 G16 B-Play-off 1/8 Final   05009815
GB Glace

GB Glace

Team Sportia

Team Sportia

Liseberg

Liseberg

Hummel

Hummel

Toyota

Toyota

Göteborg

Göteborg

Partners