Aarhus Handball B18 1

Aarhus Handball B18 1

Lagnamn Aarhus Handball 1
Tröjfärger Orange / Orange / Svart
Åldersklass Boys 18
Grupp Grupp 1
Land Danmark
 
 

11 matcher spelade

Mål


Om Aarhus Handball 1

Aarhus Handball var en av 40 klubbar från Danmark som hade lag som spelade under Partille Cup 2019. De deltog med ett lag i Boys 18.

Förutom Aarhus Handball spelade också 74 andra lag från 14 olika länder i Boys 18. De var uppdelade i 12 olika grupper, varav Aarhus Handball 1 började i Grupp 1 tillsammans med HC Eynatten-Raeren, Lödde Vikings HK, BG Copenhagen, Baekkelaget SK 1, Leipzig, SC DHfK och Önnereds HK 1.

Aarhus Handball 1 tog sig vidare till B-Play-off efter att ha hamnat på 4:e plats i Grupp 1. Väl i slutspelet tog de sig hela vägen till finalen, men förlorade den mot UOR 4 med 6-26. Aarhus Handball 1 kom alltså tvåa i B18 B-Play-off under Partille Cup 2019.

Aarhus kommer från Aarhus som ligger ungefär 210 km från Göteborg, där Partille Cup spelas. Från området kring Aarhus kommer också 10 andra klubbar (Skanderborg HB, AGF Håndbold, Silkeborg-Voel KFUM, Hjortshöj Egå IF, Hornbaek SF, VRI, Brabrand IF, Hörning Håndbold, Vorup FB och Team Favrskov Håndbold) som kommer att delta i Partille Cup 2019.

Lägg in på er sida

Kopiera denna HTML-kod till er sida:
Bredd: pixlar

Hälsningar till Aarhus Handball

Matcher

Grupp 1

    Lag P W D L F A +/-  Pts  
Lagen är sorterade efter:
  1. Poäng
  2. Poäng (inbördes möten)
  3. Målskillnad (inbördes möten)
  4. Gjorda mål (inbördes möten)
  5. Lottning
1. Önnereds HK 1 6 6 0 0 102 61 (41) 12
2. Leipzig, SC DHfK 6 3 1 2 91 82 (9) 7
3. Lödde Vikings HK 6 3 0 3 86 83 (3) 6
  Aarhus Handball 1 6 3 0 3 93 76 (17) 6
5. Baekkelaget SK 1 6 3 0 3 88 97 (-9) 6
6. BG Copenhagen 6 2 1 3 81 96 (-15) 5
7. HC Eynatten-Raeren 6 0 0 6 66 112 (-46) 0
P = Played, W = Won, D = Draw, L = Lost,
F = Goals for, A = Goals against, +/- = Goal difference, Pts = Points

tisdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Aarhus Handball 1 - BG Copenhagen 17 - 10 13:10 Ruddalen 8 B18 Grp 1   02011108
Aarhus Handball 1 - Baekkelaget SK 1 20 - 13 15:30 Ruddalen 8 B18 Grp 1   02011111  

onsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Önnereds HK 1 - Aarhus Handball 1 13 - 10 09:05 Ruddalen 10 B18 Grp 1   03011301
Leipzig, SC DHfK - Aarhus Handball 1 19 - 15 11:25 Ruddalen 11 B18 Grp 1   03011405

torsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
HC Eynatten-Raeren - Aarhus Handball 1 6 - 20 13:10 Ruddalen 10 B18 Grp 1   04011308  
Aarhus Handball 1 - Lödde Vikings HK 11 - 15 15:40 Ruddalen 9 B18 Grp 1   04011212

fredag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Aarhus Handball 1 - TSG Münster 23 - 14 11:10 Heden 10 B18 B-Play-off 1/16 Final   05001304
Aarhus Handball 1 - Pueri Domus 22 - 7 13:40 Heden 18 B18 B-Play-off 1/8 Final   05002108
Aarhus Handball 1 - VIES Håndbold 2 14 - 12 18:10 Kviberg 6 B18 B-Play-off 1/4 Final   05003914

lördag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Elverum IL - Aarhus Handball 1 15 - 20 11:00 Heden 14 B18 B-Play-off Semifinal   06001704
UOR 4 - Aarhus Handball 1 26 - 6 13:30 Heden 5 B18 B-Play-off Final   06000805
GB Glace

GB Glace

Team Sportia

Team Sportia

Liseberg

Liseberg

Hummel

Hummel

Toyota

Toyota

Göteborg

Göteborg

Partners